Texas Hold’Em Poker Nasıl Oynanır

Canlı Rulet De Nasıl Kazanabilirim?
Bet Siteleri
Canlı Poker Oynanan Siteler

poker logoTexas hold’em poker minimum 2 kişi, maximum 5 kişi ile oynanmakta olan bir poker çeşididir. Poker oynarken, oyun dönüşü, saat yönünde olmaktadır.

Kartların renk değerleri büyükten küçüğe doğru, kupa, karo, maça, sinek olarak sıralanmaktadır. Kartların sayı sıralamaları ise, büyükten küçüğe doğru, A, K, Q, J, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2 şeklindedir.

Texas Hold’em Poker Nasıl Oynanır?

Poker oyununda oyunculara 2’şer tane kağıt dağıtılmakta ve yere 5 kağıt açılmaktadır. Yerdeki ve ellerinde bulunmakta olan kartlar ile en iyi kombinasyonu yapan, potu kazanmaktadır. Texas hold’em poker oynamaya başlanırken, masa üzerinde minimum bir pot belirlenmektedir.poker giriş

Masadaki bütün oyuncular bu pot miktarını ortaya koymak zorundadırlar. Bütün oyunculara 2’şer tane olmak üzere kart dağıtılır ve 4 tane kart da masa üzerine, yüzü masaya dönük olacak şekilde yerleştirilir.

Dağıtıcının sağında bulunmakta olan oyuncu minimum orandaki potunu ortaya koyarak, oyunu başlatır. Minimum miktardaki potu ortaya koyan oyuncunun sağında bulunan oyuncuda, bu pot miktarının yarısını ortaya koyar. Diğer oyuncular ya bu pot miktarını görerek oyuna devam eder, ya da oyundan çekilirler.

Sırası gelen oyuncu için 3 tane seçenek mevcuttur. Bahsi görerek oyuna devam edebilir, pot miktarını artırabilir ya da pas diyerek oyundan çekilebilir. Pas deyip oyundan çekilen oyuncu masaya koymuş olduğu potu, bırakmak durumundadır. Bu şekilde tüm oyuncular bahislerini ortaya koyduktan sonra, masada kapalı durumda bulunmakta olan 5 karttan ilk 3 tanesi açılır.

Masada ki oyuncular, açılan kartlara bakarak ellerinde bulunan kartlarla bu kartlar arasında bir eşleştirme yaparlar. Bu eşleştirme sonucunda isterlerse pas diyerek oyundan çekilirler, bahsi artırabilirler ya da oyunu oynamaya devam ederler. Bütün oyuncuların konuşup, potları eşitlemelerinin ardından sıra dördüncü kartın açılmasına gelir. Yine oyuncular konuşur, aynı kurallar ile oyun devam eder ve beşinci son kart da açılır.

Son kez oyuncuların konuşmasından sonra, oyunda kalmış olan oyuncular ellerini açarlar. Elindeki kartlar en yüksek değerde olan oyuncu Texas hold’em poker oyununu kazanmış olur ve yeni bir oyun başlatılır. İki oyuncunu ellerinde bulunan kartların aynı değerde bulunması durumunda, ortadaki pot iki oyuncu arasında eşit olarak paylaştırılır.

El Sıralaması Nasıldır?

Texas hold’em poker nasıl oynanır sorusuna geçmeden önce, oyuncuların el değerlerini bilmeleri gerekir. El sıralaması büyükten küçüğe doğru sıralandığı zaman, Floş Royal, Kent Floş, Kare, Full, Floş, Kent, Set, Döper, Per, Yüksek El şeklindedir.

El sıralamalarının anlamları Texas hold’em poker nasıl oynanır konusunda en iyi bilinmesi gereken konulardan birisidir. En değerli poker eli olan Floş Royal, aynı cinsten kartlar olması kaydı ile (hepsi sinek, hepsi maça gibi), en yüksek olan karttan başlayarak küçüğe doğru sıralanmış olan kart serisidir.

Örnek vermek gerekirse, maça as, maça papaz, maça kız, maça vale , maça 10 kart sıralaması bir Floş Royal serisidir. Kent Floş aynı cinsten kartlar olması kaydı ile sıralı bir biçimde dizilmiş olan kart serisidir. Kupa 10, kupa 9, kupa 8, kupa 7, kupa 6, bir kent floş kart sıralaması örneğidir.

Üçüncü sırada gelmekte olan en değerli el seçeneği de, Kare‘dir. Dört tane aynı değere sahip karttan oluşmaktadır. Örneğin kare papaz, dört adet papazdan oluşmaktadır. Üç tane aynı değere sahip olan kartın yanında, 2 tane de aynı değerde kart varsa bu el Full‘dur. Örnek olarak, üç tane 5 ve iki tane vale verilebilir.

 

COMMENTS